Spring navigationen over og gå direkte til indhold

 

Finsk triumf i BlomsterHav 2023

Publikum fik en stor oplevelse, da 12 top-florister fra hele Skandinavien deltog i BlomsterHav 2023 på Fjord&Bælt i Kerteminde. Det skete lørdag den 3. juni, hvor det smukke oplevelsescenter dannede rammen omkring installationer og binderi på udvalgte lokationer i huset.

Mange benyttede lejligheden til at få en blomstrende oplevelse af de helt store, da 6 teams – i alt 12 deltagere – med de allerbedste florister fra Danmark, Norge og Finland mødtes i en unik konkurrence på Fjord&Bælt i Kerteminde. Konkurrencen har fået navnet ’BlomsterHav’ og går i al sin enkelhed ud på at forbinde havets utrolige fauna med landjordens smukke flora i binderi og installationer med fokus på miljø og bæredygtighed. 

Konkurrencen blev vundet af det finske hold Hanna Vehkalampi og Petra Tapanila, mens 2. pladsen gik til sidste års vindere Kristine Lyngsaa Gudiksen, KL Art Design i Ejby og Jonas Jensen, Jonas Jensen Blomsterdesign Aalborg. På 3. pladsen kom Sanne Gelbjerg og Mattias Holm fra Eksklusiv Blomsterkunst i Vejle.

Katharina Albrechtsen til Interflora World Cup

Aktuelle nyheder fra Floristen Danmark

Læs vores seneste nyheder og nyhedsbreve, og bliv klogere på hvad der rør sig i vores forening.

Bliv medlem

Bliv medlem af Floristen Danmark og vær med i et stærkt fællesskab.

Om Floristen Danmark

Vi er en brancheforening for selvstændige blomsterhandlere og florister, som med en bestyrelse og 11 lokalafdelinger driver en sund forening for vores medlemmer.

Bliv blomsterdekoratør

Kunne du tænke dig et kreativt og selvstændigt job, så er en uddannelse til blomsterdekoratør et godt valg. Det er samtidig et job, som du kan bruge internationalt. Vores uddannelse er blandt de bedste i verden, og danske florister er eftertragtede over alt.